KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybrat správný zubní kartáček? + VIDEO

Zubní kartáček znám, mám, používám, ale vlastně nevím, jak vybrat ten správný. Tak to se snad honí hlavou každému z nás při otázce: "Jaký zubní kartáček používáš?". Důležité je ale vědět, podle čeho se při výběru správného zubního kartáčku řídit.

Jak vybrat správný zubní kartáček?

Jak vybrat správný zubní kartáček?

Čím začít

Nejprve je potřebné vědět, jak správný kartáček vypadá a poté už vybíráte podle tvrdosti, případně zvolíte typ podle toho, jestli například nosíte rovnátka.

Máte specifický problém?

Nosím rovnátka - Zuby s fixními rovnátky vyžadují specifickou péči. A to i v případě, že vybíráte klasický zubní kartáček. Speciální kartáčky na rovnátka mají vždy prostřední řadu vláken zkrácenou proto, aby ostatní vlákna obklopila zámečky rovnátek a zároveň se příliš neopotřebovávala.

Usazuje se mi plak na těžko dostupných místech - Tento problém trápí mnoho lidí, a protože odstraňování zubního plaku je důležité, je potřeba najít kartáček, kterým dosáhnete i do těžko dostupných prostor. Tím je jednosvazkový kartáček, který má velmi malou hlavičku a pomáhá čistit jednotlivé zuby po vyčištění klasickým kartáčkem.

Zuby bez problémů - Pokud nemáte žádný problém se zuby, můžete vybírat ze široké nabídky klasických zubních kartáčků. Tvrdost si zvolíte podle vlastních preferencí, ale obecně platí, že byste měli používat měkké zubní kartáčky.

Druhy zubních kartáčků

Klasické zubní kartáčky

Pro každodenní čištění

Existuje několik druhů a značek klasických zubních kartáčků. Nejdůležitějším parametrem je v tom případě tvrdost vláken. Vlákna kartáčku by měla být středně měkká až velmi měkká. Vždy záleží na preferencích jednotlivého uživatele. Nikdy byste neměli volit tvrdý kartáček, protože s ním hrozí poškození zubní skloviny nebo dásní.

  • Široký výběr tvrdostí kartáčků, možnost výběru barvy kartáčku
  • Měkké kartáčky mohou potřebovat častější výměnu
Klasické zubní kartáčky

Zubní kartáčky na rovnátka

Pro čištění zubů s fixními rovnátky

Kartáčky na fixní rovnátka vypadají všechny velmi podobně. Nejčastěji mají střední řadu vláken kratší než ostatní řady. Střední zkrácená řada pak čistí zámečky rovnátek a okolní štětiny čištění zuby.

  • Speciální zastřižení vláken
  • Úzký výběr
Zubní kartáčky na rovnátka

Jednosvazkové zubní kartáčky

Pro dočišťování jednotlivých zubů

Jednosvazkové kartáčky mají jeden drobný svazek vláken, která jsou hustě uspořádané na malé hlavičce kartáčku. Jsou určené pro dočišťování špatně dostupných míst, jako jsou zadní stoličky, nebo zadní strana dolních zubů.

  • Pro dočištění jednotlivých zubů, použití bez zubní pasty
  • Delší doba použití
Jednosvazkové kartáčky

Důležité vlastnosti

Provedení kartáčku

  • Hlavička kartáčku - U kartáčku pro dospělé by měla být dlouhá maximálně 2,5 cm (pro děti max. 1,5 cm), osázená hustými štětinami uspořádanými do 4 - 5 řad.
  • Štětiny – Měly by být rovně zastřižené se zaobleným koncem, aby byly šetrnější k zubní sklovině a dásním.
  • Rukojeť - Měla by být dlouhá přibližně 17 - 25 cm a důležitá je i její pevnost. Rovná rukojeť je též lepší volba, abyste dokázali uhlídat úhel, pod kterým zuby čistíte.

Tvrdost vláken

Tvrdost kartáčku vybírejte jednoduše podle toho, jak tvrdý kartáček Vám vyhovuje. Jenže vše má svoje ale. Čím měkčí kartáček budete používat, tím lépe a bez poškození dásní vyčistíte oblasti kolem krčků zubů, kde se nejvíce usazuje plak. Velmi měkké kartáčky byste měli používat v případě, že máte citlivé zuby nebo dásně. Pokud se rozhodnete zůstat u tvrdších kartáčků, používejte je opatrně. Při nesprávné technice čištění totiž hrozí poškození dásní a opotřebení zubní skloviny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz